Tabarca – hiszpańska wyspa na której czas się zatrzymał.

Tabarca to niewielka, urocza wyspa licząca ok. 1800 m długości i 400 m szerokości. Leży w regionie wybrzeża Costa Blanca w pobliżu miasta Santa Pola, z którego można przepłynąć na Tabakę w zaledwie 30 min.

Na Tabarkę można dopłynać m.in. z portu w Santa Pola.

W drodze na Tabarkę: na horyzoncie
widać miejscowość Santa Pola.

Wyspa do XVIII wieku była zajmowana przez piratów. Dopiero około 1760 roku została zasiedlona przez tunezyjskich osadników. Nazwa Tabarca pochodzi od miejsca, z którego przybyli.
Wokół wyspy zbudowano wtedy mury obronne.

Wyspa podzielona jest na dwie części. Zachodnia część jest zabudowana starą architekturą rybacką, mieszka tutaj na stałe ok. 70 osób. W tej części znajduje się także kościół, rynek oraz liczne restauracje i bary serwujące pyszne specjały kuchni hiszpańskiej. Tradycyjnym daniem na Tabarce jest „caldero” - rodzaj gulaszu rybnego.

ZACHODNIA CZĘŚĆ WYSPY

Widok na zachodnią część wyspy z obszaru oddzielonego morzem, na który można dostać się tylko przechodząc po pas w wodzie.

Piękne, klimatyczne, kamienne uliczki, tajemne przejścia oraz cudowny błękit nieba i morza.

Radosne kolory, stare rybackie zabudowania. Jedna z wielu uroczych uliczek na Tabarce.

Wszystko skąpane w słońcu. Słomkowy kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne obowiązkowe. W oddali jedna z licznych restauracji.

Tabarca - Hiszpański raj na ziemi.

Na wyspie jest jedna duża piaszczysta plaża oraz mnóstwo uroczych zatoczek, gdzie można cieszyć się beztroskimi chwilami w intymnej, spokojnej atmosferze lub aktywnie spędzić czas na uprawianiu sportów wodnych np. nurkowaniu, windsurfingu czy kajakach.

WSCHODNIA CZĘŚĆ WYSPY

Wschodnia część wyspy to obszar niezamieszkały, porośnięty roślinnością wydmową i opuncjami. W tej części znajduje się m.in. latarnia morska.
Warto wybrać się w ten rejon na długi spacer.

Do każdego zakątka wyspy można dotrzeć pieszo, a co ciekawe na Tabarce nie ma w ogóle samochodów.
Bardzo czyste wody powodują, iż wybrzeża Tabarki są schronieniem dla wielu gatunków zwierząt morskich.
W 1964 roku Tabarca została uznana za Narodowy Pomnik Historyczny, a w 1986 roku wodom opływającym wyspę nadano status rezerwatu (wiele gatunków znajdujących się tutaj ryb czy krabów jest pod ochroną, a część z nich występuje tylko w tym miejscu.

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w niniejszym opracowaniu są chronione prawem autorskim i należą
do Kariny Knyspel. W sprawie licencji na fotografie proszę o kontakt pod adresem: photo@karinaknyspel.com

Nie masz uprawnień do rejestracji